fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Zabieg na opadające powieki
Zabieg na opadające powieki

Zabieg na opadające powieki to specjalna procedura, która jest przeprowadzana celem zredukowania nieestetycznych zmian występujących w tej części twarzy. Do zwiotczenia skóry dochodzi zwykle w wyniku procesów starzenia, co wynika ze stopniowej utraty elastyny i kolagenu. Jest to istotny problem, ponieważ negatywnie wpływa nie tylko na wygląd twarzy, ale również zdrowie pacjenta. Rozwiązaniem w tym przypadku jest specjalistyczny zabieg, który polega na usunięciu nadmiaru skóry w tym obszarze.

Spis treści:
Kiedy może być potrzebny?
Wskazania
Na czym polega?
Przygotowanie do procedury i jej przebieg
Zalecenia po zabiegu
Od czego zależy koszt?
Przeciwwskazania

Kiedy zabieg usuwania opadającej powieki może być potrzebny?

Zabieg usuwania opadającej powieki to jedna z procedur realizowanych w naszym wyspecjalizowanym gabinecie – Kaniowscy Clinic. Jej wykonanie jest zalecane przede wszystkim ze względów estetycznych, ponieważ pozwala na zniwelowanie problemu z wyglądem twarzy i jej zmęczonym wyrazem. Wskazaniem do zabiegu są jednak również przyczyny zdrowotne. Nadmiar skóry w okolicach oczu wiąże się z groźnymi konsekwencjami, takimi jak zawężone pole widzenia czy zwiększone ryzyko rozwoju astygmatyzmu lub zeza. Problem ten nierzadko staje się również przyczyną nawracających migren, a także chorób kręgosłupa spowodowanych ciągłym nadwyrężaniem szyi.

Wskazania do zabiegu

Taka procedura jest zalecana po rozpoznaniu nieprawidłowości, które powoduje zbyt duża ilość skóry w części górnej powieki oka. Poza usunięciem jej nadmiaru, zabieg ten ma na celu również zredukowanie oznak zwiotczenia oraz przywrócenie właściwego napięcia. Plastyka jest też zalecana w przypadku rozpoznania ptozy, która objawia się specyficznym zwisaniem powieki wskutek osłabienia jej mięśnia lub uszkodzenia nerwu. Dolegliwość ta ma również postać ptozy rzekomej, która występuje z kolei w przypadku nadmiernego rozbudowania mięśnia. Zabieg możemy przeprowadzić także celem skorygowania konturu i kształtu powieki, co pozwoli na odmłodzenie wyglądu twarzy poprzez poprawę wyrazistości spojrzenia, uwidocznienie rzęs czy podkreślenie łuku brwiowego. Zabieg jest ponadto zalecany pacjentom odczuwającym nadmierną ciężkość powiek lub zmagającym się z niewydolnością dźwigacza. Procedura znajduje też swoje zastosowanie w poszerzaniu pola widzenia, cofaniu wady wzroku czy poprawie pracy powieki.

Na czym polega laserowy zabieg na opadające powieki bez skalpela?

problemy medyczne blefaroplastyka sposób na opadające powieki

Zabieg laserowy na opadające powieki odbywa się bez użycia skalpela, ponieważ jest procedurą niechirurgiczną. W porównaniu z klasyczną metodą, takie rozwiązanie charakteryzuje się znacznie krótszym czasem rekonwalescencji. W naszym gabinecie zabiegi zawsze poprzedzamy profesjonalną konsultacją, która stanowi podstawę w kwalifikacji pacjenta oraz pozwala na zapoznanie się z wszystkimi niezbędnymi informacjami dotyczącymi zabiegu. Na tym etapie przygotowań niezbędne może się okazać zlecenie badań okulistycznych, w tym pod kątem oceny drożności kanalika łzowego.

Przygotowanie do procedury i jej przebieg

Średnio 2-3 tygodnie przed zabiegiem pacjent powinien zaprzestać przyjmowania preparatów z kwasem salicylowym, takich jak aspiryna czy polopiryna. Na etapie przygotowań należy też zrezygnować ze stosowania środków przeciwbólowych, ponieważ zwiększają one ryzyko krwawienia poprzez wydłużenie czasu krzepnięcia krwi. Jeżeli jest to konieczne, w ramach konsultacji specjalista udziela informacji o konieczności wykonania badań laboratoryjnych – poziomu elektrolitów, APPT czy morfologii. Bezpośrednio przed zabiegiem, pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe. Korekta odbywa się poprzez wykonanie laserowego cięcia przebiegającego wzdłuż naturalnego załamania górnej powieki. Nadmiar zwiotczałej skóry jest usuwany, a oddziaływanie lasera dodatkowo obkurcza odsłonięty mięsień. W razie konieczności możemy też wyeliminować obszary zajęte przez przepukliny tłuszczowe w tkance okołogałkowej. Na koniec rana jest warstwowo zamykana, a użycie cienkich szwów zmniejsza widoczność blizny po wygojeniu oraz pozostawia ją w naturalnej fałdzie skórnej. Cała procedura trwa średnio 45-60 minut.

Zalecenia po zabiegu

Powieka po zabiegu jest bardzo delikatna, dlatego wymaga zabezpieczenia przed infekcjami. W tym celu zalecamy stosowanie maści z antybiotykiem, a także substancjami przyspieszającymi gojenie się rany. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, oko można zabezpieczyć niedużym opatrunkiem. Przez kilka dni od zabiegu wskazane jest nakładanie chłodnych kompresów, które niwelują obrzęki i zasinienia. Większość dolegliwości ustępuje w ciągu 2-4 tygodni. Pacjent może początkowo zmagać się z innymi objawami, takimi jak swędzenie, pieczenie, łzawienie czy zwiększona nadwrażliwość na światło. W takim przypadku zalecamy korzystanie z odpowiednich kropli do oczu. Z reguły uciążliwe symptomy mijają w ciągu pierwszych dwóch dni, dlatego preparatów łagodzących nie trzeba przyjmować długotrwale. Na etapie rekonwalescencji należy stosować się do dodatkowych zaleceń. Pacjent musi zrezygnować z sauny i solarium, a także nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. Przez pierwszy tydzień należy też unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Zależnie od wskazań, szwy są zdejmowane po około 7-10 dniach.

Od czego zależy cena za zabieg na opadające powieki?

Zabieg na opadające powieki to stosunkowo wymagająca procedura, której cena uzależniona jest od kilku czynników. Koszty takiej usługi obejmują całościowo wszystkie wydatki, włącznie z podaniem znieczulenia, założeniem opatrunku czy zdjęciem szwów. Cena wzrasta natomiast w przypadku wykonania dodatkowych zabiegów związanych z regeneracją skóry. W naszym gabinecie zabiegi przeprowadzamy z użyciem specjalnie zaprojektowanych urządzeń i rozwiązań technologicznych, które wymają obsługi przez doświadczonych lekarzy.

Przeciwwskazania

Korekta opadającej powieki może być wykonywana u większości pacjentów, jednak występuje do niej kilka przeciwwskazań. Zabieg ten nie może być przeprowadzany u osób, które zmagają się z nadczynnością tarczycy, nadciśnieniem, niewydolnością gruczołów łzowych, cukrzycą czy chorobami serca. Do przeciwwskazań zaliczamy też występowanie aktywnych infekcji, ciężkich schorzeń ogólnoustrojowych czy zaburzeń w gojeniu się ran. Zabieg nie jest ponadto wykonywany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Laserowa plastyka powiek obarczona jest niższym ryzykiem powikłań niż klasyczna metoda z wykorzystaniem skalpela. Ze względu jednak na specyficzne miejsce wykonywania procedury w obszarze skóry oczu, może ona w rzadkich przypadkach wywołać pewne niepożądane działania. Do takich następstw zalicza się chociażby zespół suchego oka, krwiak czy widoczna blizna, a w początkowym okresie również tymczasowa asymetria powiek lub problem z ich domykaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas