Lipomastia jest wstydliwym męskim problemem, który polega na występowaniu przerośniętej tkanki tłuszczowej w piersiach. Najczęściej dotyka pacjentów zmagających się z otyłością, a także tych po dość nagłej i szybkiej utracie wagi. Charakterystycznym objawem tego problemu jest powiększenie piersi. Sposobem na skorygowanie tej specyficznej przypadłości jest realizacja odpowiedniego zabiegu, który przeprowadzamy w gabinecie medycyny estetycznej Kaniowscy Clinic.

Spis treści:
Na czym polega?
Tkanka tłuszczowa a tkanka gruczołowa
Rozpoznanie problemu
Jak wygląda specjalistyczne leczenie?
Liposukcja laserowa LipoLife 3G
Przygotowanie do zabiegu
Przebieg zabiegu i zalecenia pozabiegowe
Efekty liposukcji laserowej

Na czym polega lipomastia?

Lipomastia prowadzi do powiększenia piersi, co wynika z nagromadzenia się w nich oraz powłokach klatki piersiowej dużej ilości tkanki tłuszczowej. Otyłość nie zawsze jednak jest przyczyną tego problemu, ponieważ występuje on również u szczupłych mężczyzn. W takim przypadku powodem może być niewłaściwa dystrybucja tkanki tłuszczowej, wynikająca ze stosowania nieodpowiedniej diety lub braku uprawiania aktywności fizycznej. Problem ten często ustępuje po pozbyciu się nadwagi, ze względu na znaczącą redukcję tłuszczu. W skrajnych przypadkach nieprawidłowy rozmiar piersi pozostaje nawet po schudnięciu i przyjmuje kształt kobiecego biustu. Zaawansowane formy tej przypadłości wymagają podjęcia bardziej radykalnych interwencji.

Tkanka tłuszczowa a tkanka gruczołowa

Lipomastia nazywana jest dość często ginekomastią tłuszczową, ginekomastią pozorną lub pseudoginekomastią, jednak nie należy utożsamiać ze sobą tych przypadłości. Łączą je wyłącznie objawy, czyli wyraźne powiększenie męskich piersi. Ginekomastia nie jest jednak spowodowana tendencją do gromadzenia się tkanki tłuszczowej i nie wynika ze zwykłej otyłości, a także należy do bardziej skomplikowanych schorzeń. W jej przypadku piersi powiększają się pod wpływem rozrostu tkanki gruczołowej, co najczęściej spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi powiązanych z regulacyjną osią podwzgórza, przysadki oraz gonady. Ginekomastia występuje zwykle u mężczyzn powyżej 50 roku życia i może być ubocznym efektem hormonoterapii, którą stosuje się w leczeniu nowotworu gruczołu krokowego. Schorzenie to jest bardzo uciążliwe, ponieważ wymaga leczenia farmakologicznego i nierzadko również chirurgicznego.

Rozpoznanie problemu

Rozrost tkanki tłuszczowej można stosunkowo łatwo odróżnić od rozrostu tkanki gruczołowej, nawet samodzielnie. W pierwszym przypadku piersi są gładkie i miękkie, a także posiadają jednorodną strukturę. W przebiegu ginekomastii jest w nich natomiast wyczuwalna charakterystyczna grudkowatość, nierzadko połączona z występowaniem guzków. Aby pozbyć się lipomastii, należy przede wszystkim zmienić styl życia. Z reguły zaleca się wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety redukcyjnej, obejmującej rezygnację z tłuszczy zwierzęcych, słonych przekąsek, słodyczy oraz produktów wysokoprzetworzonych przy jednoczesnym wprowadzeniu większej ilości owoców i warzyw. Należy też zadbać o aktywność fizyczną, najlepiej w formie ćwiczeń aerobowych kilka razy w tygodniu.

Jak wygląda specjalistyczne leczenie lipomastii?

Leczenie lipomastii jest konieczne, jeżeli dieta i ćwiczenia nie przynoszą pożądanych efektów. Nowoczesna metoda estetyczna pozwala na przeprowadzenie skutecznego zabiegu, który polega na wyeliminowaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej w sposób mechaniczny. Procedura ta nazywana jest liposukcją, standardowo wykorzystującą próżnię do usuwania tłuszczu. W takiej formie zabieg wymaga jednak znieczulenia miejscowego, a także hospitalizacji. Obecnie procedura liposukcji może być przeprowadzana również laserowo. Takie rozwiązanie pozwala na bezinwazyjne i bezbolesne oddzielenie tkanki tłuszczowej od otaczających jej struktur, bez ryzyka uszkadzania nerwów, naczyń czy narządów.

Liposukcja laserowa LipoLife 3G

LipoLife 3G przed i po

W naszym gabinecie Kaniowscy Clinic liposukcję laserową przeprowadzamy za pomocą nowoczesnego systemu LipoLife 3G. Zabieg ten poprzedzony jest konsultacją medyczną, w ramach której specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad i zleca konkretne badania. Na tym etapie możemy wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do liposukcji, co ułatwia dalsze postępowanie i podnosi bezpieczeństwo. Konsultacja pozwala też pacjentowi na zapoznanie się z przebiegiem całej procedury. LipoLife 3G to wyjątkowo zaawansowany system, który zapewnia dobre efekty w usuwaniu tkanki tłuszczowej nagromadzonej w piersiach. Laser ten emituje wiązkę światła 1470 nm, która zapewnia wysoką skuteczność. Za jej pośrednictwem komórki tłuszczowe nie są niszczone, a pobrany materiał zawiera wartościowe komórki macierzyste. Z tego względu można go wykorzystać do reimplantacji w miejsca, które tego wymagają. Zabieg trwa krótko i nie wymaga długiej rekonwalescencji, dzięki czemu pacjent może wrócić do normalnej aktywności już następnego dnia.

Przygotowanie do zabiegu

Przed liposukcją laserową odbywa się konsultacja medyczna, w czasie której nasi specjaliści zlecają konkretne badania. Pacjent musi też zastosować się do poszczególnych zaleceń lekarza, włącznie z tymi dotyczącymi stosowania odpowiedniej diety. Należy ponadto zrezygnować ze stosowania przyjmowanych leków, jeżeli wykazują one działanie fototoksyczne. W takim przypadku ich przyjmowanie jest istotnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu z użyciem lasera.

Przebieg zabiegu i zalecenia pozabiegowe

Liposukcja laserowa LipoLife 3G odbywa się w znieczuleniu miejscowym na wybranym obszarze ciała. Po około 20 minutach lekarz przeprowadza właściwy zabieg. W jego trakcie uwalniane są komórki tłuszczowe, co w połączeniu z jednoczesnym ujędrnieniem skóry niweluje ryzyko pozostawienia jej nadmiaru po zakończeniu odsysania. Bezpośrednio po liposukcji pacjent powinien pozostać w sali pozabiegowej, aż do zneutralizowania działania podanego znieczulenia. W miejscu wykonania zabiegu przez kilka dni może występować nieduże zasinienie i łagodny obrzęk. Zalecamy noszenie odzieży uciskowej przez kolejnych kilka tygodni, a także przestrzeganie zaleceń specjalisty oraz odbywanie regularnych wizyt kontrolnych.

Efekty liposukcji laserowej

Pierwsze efekty zabiegu zauważalne są już po bezpośrednim wykonaniu liposukcji laserowej. Finalne rezultaty uwidoczniają się po około 2 tygodniach, kiedy znika obrzęk. Z reguły pojedynczy zabieg wystarcza, aby całkowicie zredukować problem z przerostem tkanki tłuszczowej w piersiach. Jeżeli jednak zachodzi taka potrzeba, nasi specjaliści mogą zaproponować powtórne wykonanie liposukcji jako procedury uzupełniającej.
Zapraszamy do skorzystania z licznych zabiegów naszego gabinetu medycyny estetycznej Kaniowscy Clinic, w którym zapewniamy profesjonalną diagnostykę, zastosowanie nowoczesnych technologii oraz kompleksową opiekę. Zachęcamy do kontaktu.