Kwalifikacja i metody leczenia

Niepokojącym może być fakt, kiedy wypadanie włosów nasili się lub ich utrata zlokalizowana jest tylko w niektórych miejscach na głowie. Wtedy możemy mieć do czynienia z problemem łysienia.   *** Z badań kanadyjskich antropologów wynika, że na 1. miejscu najbardziej łysiejących narodów są Czesi. Tu niemal połowa mężczyzn doświadcza częściowej lub całkowitej utraty włosów. Kolejne są Hiszpania, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, USA i Włochy. Polska plasuje się na 8 miejscu rankingu, zaraz za nią są Holandia, Rosja i Kanada. Najmniejszy odsetek łysiejących jest z kolei w Chinach, natomiast w przypadku Indian problem łysienia z nieznanych powodów nie występuje w ogóle.   Wypadanie włosów oraz łysienie najczęściej dotyka osób w średnim i starszym wieku, jednakże może pojawić się także u niektórych osób już w wieku dojrzewania.   Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest wiele, zazwyczaj jest to problem złożony. Kwalifikując przyczyny utraty włosów, możemy mówić o całkowicie zróżnicowanych etiologiach:

– postępujące zmniejszanie się ilości włosów związane z wiekiem

– predyspozycje genetyczne

– zła dieta lub zaburzenia odżywiania – niedobór witamin, minerałów oraz substancji odżywczych

– zaburzenia hormonalne (np. związane z ciążą)

– jednostki chorobowe (np. choroby tarczycy)

– infekcje grzybicze skóry głowy, łojotokowe zapalenie skóry, łupież

– skutek uboczny farmakoterapii

– kombinacja różnych czynników, w tym stylu życia –  np. używki, stres

– zbyt mocne upinanie włosów – koki, warkocze etc.

 

Z brakiem włosów trudno się pogodzić, dlatego łysienie stanowi ogromny problem natury psychologicznej, może być przyczyną dużego stresu, prowadzić do obniżenia samooceny, spadku poczucia pewności siebie i własnej wartości. Choć brak włosów u mężczyzn jest dzisiaj akceptowany społecznie, to jednak większość z nich marzy o „bujnej czuprynie”. Przerzedzające się włosy oraz łysina to najczęstsze źródło kompleksów mężczyzn w Polsce. Aż 42% panów deklaruje, że łysienie pociąga za sobą nie tylko utratę włosów, lecz także utratę pewności siebie. Dla blisko 31% ich źródłem są już niewielkie zakola i tzw. wysokie czoło, a dla prawie 27% przerzedzające się z czasem włosy. Dopiero na dalszym miejscu znaleźć można np. dodatkowe kilogramy 23%, oponkę na brzuchu (16%) i problemy z uzębieniem (15%).   U kobietwypadanie włosów powoduje znacznie większy dyskomfort psychiczny, gdyż są one niejako atrybutem kobiecości. Łysienie u pań przebiega inaczej niż u mężczyzn tzn. nie istnieje jeden ogólny schemat wypadania włosów. Polega ono zwykle na osłabieniu włosów na całej głowie oraz ich przerzedzaniu się. W wielu przypadkach utrata włosów następuje po urodzeniu dziecka, na skutek zmian hormonalnych, które zaszły w czasie ciąży. W okresie poporodowym łysienie utrzymuje się do 6 miesięcy, po czym samoistnie ustępuje. Do wypadania włosów przyczynić się może również przyjmowanie oraz odstawienie tabletek antykoncepcyjnych (lub innych leków hormonalnych). Wypadanie włosów może być również wynikiem działania czynników chorobotwórczych i mechanicznych.   Najbardziej powszechnie występującą formą wypadania włosów jest łysienie androgenowe. Dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Męski typ łysienia jest spowodowany przez DHT (5-α-dihydrotestosteron) – produkt przemiany testosteronu. Predyspozycje do łysienia tego typu są zwykle dziedziczne, a utrata włosów ma miejsce zazwyczaj na szczycie głowy.

cykl wzrostu włosa

Problemy z włosami u pań to: zbyt wysokie czoło, przerzedzenie włosów na skroniach lub na szczycie głowy. Łysienie androgenowe dotyczy nawet 20-60% kobiet przed 60. rokiem życia.

skala łysienie męskie skala łysienie kobiece

Co możemy zrobić, aby poprawić kondycję włosów i zatrzymać ich wypadanie?

Po pierwsze ważna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem, który przeprowadzi niezbędny wywiad lekarski, ustali przyczynę i rodzaj problemu. To pozwoli mu dobrać odpowiednią terapię. Ważne, aby na pojawiający się problem zareagować jak najszybciej i wdrożyć odpowiednie leczenie.

  • MEZOTERAPIA Do powstania włosa niezbędne są różne czynniki obecne w organizmie, na które składają się m.in. mikroelementy, makroelementy, szereg witamin, cytokiny i czynniki wzrostu zasilające komórki macierzyste mieszków włosowych. Zabieg mezoterapii polega na ostrzykiwaniu skóry głowy preparatami witaminowymi, osoczem bogatopłytkowym, czynnikami wzrostu, jak również zawiesiną komórek macierzystych. Celem zabiegu jest pobudzenie uśpionych mieszków włosowych do produkcji nowych włosów. Mezoterapia może stanowić doskonałą profilaktykę wypadania włosów!
  • PEPTYDOWA TERAPIA WŁOSÓW DR. CYJ – pierwszy na świecie hair filler Zabieg pobudza krążenie i poprawia ukrwienie skóry głowy. Mieszki włosowe ulegają rewitalizacji, co powstrzymuje wypadanie włosów oraz pobudzenie i przyspieszenie wzrostu nowych.
  • TERAPIA KOMÓRKAMI MACIERZYSTYMI REGENERA ACTIVA – mikroprzeszczep autologicznych komórek skóry To innowacyjny system pozyskiwania, obróbki i podawania komórek w celu spowolnienia procesu łysienia androgenowego, pobudzenia wzrostu  i odrostu znacznej części utraconych włosów. Więcej o zabiegu Regenera Activa
  • KARBOKSYTERAPIA To wstrzykiwanie pod skórę CO2 (dwutlenku węgla), które ma na celu rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi, a wraz z nią zwiększenie dostarczanych do mieszków włosowych składników odżywczych i tlenu. Więcej o zabiegu karboksyterapii
  • TERAPIA LED Podczas naświetlania z wykorzystaniem technologii LED, światło przenika w głąb skóry i uruchamia szereg reakcji w komórce. W ten sposób aktywowane zostają mechanizmy naprawcze i regeneracyjne pożądane w procesie leczenia. Terapia ma na celu powstrzymanie wypadania włosów i wspomaganie ich odrastania. Naświetlania mogą stanowić samodzielną metodę leczenia lub być elementem terapii łączonej. Więcej o naświetlaniu LED