fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Pielęgnacja skóry
Pielęgnacja skóry

Pielęgnacja skóry jest ważnym aspektem na co dzień, a szczególnie istotną rolę pełni po przeprowadzeniu specjalistycznych zabiegów dermatologicznych. Dotyczy to różnych procedur medycyny estetycznej, włącznie z laseroterapią czy peelingami chemicznymi. Zabiegi te poprawiają kondycję i strukturę skóry, jednak zawsze ingerują w jej stan i mogą w pewnym stopniu wywoływać kontrolowane mikrouszkodzenia. Aby zapewnić prawidłowe gojenie i regenerację, warto pamiętać o odpowiednio zaplanowanej pielęgnacji.

Spis treści:
Dlaczego jest istotna?
Jakie efekty może zapewnić?
Czego należy unikać?
Jak powinna wyglądać?
Jakie substancje wspierają regenerację skóry?
Jak stosować?

Dlaczego pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej jest tak istotna?

Pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej wykonywanych w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic jest istotna z wielu różnych przyczyn. Procedury te wiążą się z pewnymi charakterystycznymi objawami, takimi jak przejściowe obrzęki, zasinienia czy zaczerwienienia wywołane podrażnieniem. Po niektórych zabiegach skóra może być ściągnięta, przez co pacjent odczuwa dyskomfort, pieczenie lub nawet umiarkowany ból czy inne dolegliwości. Procedury te bardzo często związane są z ingerowaniem w głębokie warstwy skóry, dlatego po ich wykonaniu należy unikać wszelkich czynników wywołujących dodatkowe podrażnienia.

Jakie efekty może zapewnić?

Pielęgnacja pozabiegowa wspiera proces regeneracji, a tym samym stymuluje skórę do odnowy. Niweluje też ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jej umiejętne przeprowadzenie może przedłużyć efekty terapii oraz je wzmocnić. W znacznym stopniu wynika to z możliwości dostarczenia skórze różnych składników przyspieszających gojenie i kojących podrażnienia, a także działających nawilżająco i odżywczo. Wiele wykorzystywanych preparatów posiada status wyrobów medycznych, które zostały opracowane specjalnie z myślą o skórze wrażliwej, suchej czy trądzikowej.

Czego należy unikać?

Pacjent nie powinien podejmować żadnych czynności, które mogłyby zwiększać stan zapalny oraz podnosić ryzyko wystąpienia zakażeń, infekcji czy wybroczyn. Po zabiegach medycyny estetycznej zalecamy przede wszystkim unikania ekspozycji na słońce. W zależności od rodzaju wykonanej procedury, okres ten może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Pacjent powinien też zrezygnować z solarium oraz sauny. Niektóre zabiegi mogą ponadto wymagać ograniczenia intensywnej aktywności fizycznej przez pewien czas oraz powstrzymania się od noszenia makijażu. Warto również pamiętać, że skóra po zabiegu musi być traktowana bardzo delikatnie. Nie należy pod żadnym pozorem rozdrapywać ewentualnych ran i strupów, ponieważ grozi to zakażeniem. Osoby posiadające zwierzęta powinny unikać bliskiego kontaktu z nimi w okresie, gdy skóra nie jest jeszcze całkowicie zagojona.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej?

Pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej powinna się przede wszystkim odbywać przy wykorzystaniu odpowiednich kosmetyków. Tradycyjne preparaty mogą działać drażniąco, dlatego lepszym rozwiązaniem będą starannie dobrane dermokosmetyki. Ich składniki działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a także łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację. Substancje zawarte w takich środkach mogą dodatkowo nawilżać i zmiękczać skórę, ograniczając przy tym nieprzyjemne dolegliwości oraz zapewniając ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Jakie substancje wspierają regenerację skóry?

Produkty wykorzystywane do regeneracji skóry po zabiegach mogą zawierać różne substancje. Działanie antybakteryjne zapewnia siarczan miedzi i siarczan cynku, natomiast przyspieszonej regeneracji sprzyja sól glinowa. Kremy i emulsje dobrane przez dermatologa mogą zawierać masło karite, które poprawia nawilżenie i odżywienie skóry. Do często wykorzystywanych składników należy również kwas hialuronowy, ponieważ utrzymuje on odpowiednie nawodnienie naskórka i tworzy na jego powierzchni formę opatrunku ochronnego. Substancjami zmniejszającymi obrzęki są natomiast heparyna czy arnika. W specjalistycznych preparatach często stosuje się cytokiny i kompleksy peptydowe, które stymulują komórki macierzyste do przebudowy skóry. W gojeniu ran spowodowanych mikrouszkodzeniami pomocna jest z kolei alantoina. Oprócz tego takie produkty mogą też posiadać różne wyciągi roślinne, witaminy i minerały.

Jak stosować?

Profesjonalne dermokosmetyki zawsze powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami specjalisty, a także wskazaniami producenta. W większości przypadków, produkty te są przystosowane do codziennej aplikacji. Sam rodzaj procedury pielęgnacyjnej zależy od wyników konsultacji po zakończeniu indywidualnego planu zabiegowego, a tym samym stanu skóry oraz jej potrzeb. Spersonalizowane podejście ma kluczowe znaczenie, ponieważ znacząco zwiększa szanse prawidłowej regeneracji oraz zmniejsza ryzyko nadmiernej reakcji układu odpornościowego po naruszeniu struktur skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas