Liposukcja pleców to popularny zabieg medycyny estetycznej, który obecnie może być wykonywany z użyciem technologii laserowej. Procedura ta stanowi alternatywę dla chirurgicznych procedur modelujących, które wymagają długiego okresu rekonwalescencji. Odpowiednio dobrana wiązka lasera umożliwia podgrzanie i rozbicie tkanki tłuszczowej z najbardziej problematycznych miejsc. Dotyczy to również obszaru pleców, których wyszczuplenie poprzez dietę i ćwiczenia może być trudne.
Spis treści:
Na czym polega?
Mechanizm działania lasera
Przebieg procedury
Rekonwalescencja po zabiegu
Od czego zależy koszt takiego zabiegu?
Wskazania do zabiegu
Przeciwwskazania do zabiegu
Na czym polega liposukcja pleców?
Liposukcja pleców jest zabiegiem, który polega na emitowaniu energii wytwarzanej przez wiązkę lasera w kierunku tkanki tłuszczowej. Metoda ta została opracowana jeszcze w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku, a z czasem uległa znaczącemu rozwinięciu. Do powszechnego stosowania w medycynie estetycznej dopuszczono ją w 2006 roku i od tamtej pory jest bardzo często stosowana do modelowania różnych obszarów ciała. Poza wyszczupleniem pleców zabieg liposukcji laserowej pozwala też na zredukowanie tkanki tłuszczowej z rejonów ramion, brzucha, ud, kolan. Wskazaniem do wykonania tej procedury jest nie tylko nadmiar tłuszczu, ale też problem z obwisłą skórą czy cellulitem. Laser wydziela bowiem ciepło, które działa liftingująco na tkanki.
Mechanizm działania lasera
Laser wykorzystywany w liposukcji emituje energię, która wpływa na tkankę tłuszczową. Jej zadaniem jest też pobudzenie do pracy fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu. Wzrost nowych włókien kolagenowych przyczynia się do poprawy napięcia i elastyczności skóry, przez co zyskuje ona pożądaną jędrność i sprężystość. Ilość kolagenu w organizmie maleje z wiekiem, dlatego konieczne jest pobudzenie procesów jego produkcji i przeciwdziałanie w ten sposób oznakom starzenia. Laser wykorzystywany w zabiegu emituje promieniowanie, które posiada unikalną zdolność do obkurczania drobnych naczyń krwionośnych. Metoda ta pozwala na zredukowanie obrzęku, zasinienia powłok skórnych, bolesności oraz innych dolegliwości pozabiegowych, a także obniża ryzyko powikłań. Liposukcja laserowa zapewnia zauważalne wyszczuplenie pleców od razu po zakończeniu procedury, przy czym faktyczna ocena rezultatów powinna się odbywać po około 2-3 miesiącach, kiedy zejdzie pozabiegowy obrzęk i tkanki ulegną regeneracji.
Przebieg procedury
Liposukcję laserową wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, można skorzystać także z opcji znieczulenia anestezjologicznego. Czas trwania zabiegu zależy od rozległości obszaru pleców poddanego modelowaniu, jednak zwykle zamyka się w maksymalnie 3-4 godzinach. Aby zminimalizować widoczność blizn, nacięcia są nieduże oraz wykonywane w miejscach naturalnego występowania załamań skory. Do wybranego obszaru pleców, zajmowanego przez nadmiarową tkankę tłuszczową, przedostaje się światło lasera, które wprowadzamy przez wykonane nacięcia. Laser emituje następnie promieniowanie, które odpowiada za wywołanie procesu rozbijania komórek tłuszczowych. Ich znaczna część to trójglicerydy ulegające zamianie w stan płynny na skutek oddziaływania ciepła. Komórki tłuszczowe uwolnione w taki sposób są odprowadzane do specjalnego pojemnika.
Rekonwalescencja po zabiegu
Pacjent odzyskuje dyspozycyjność jeszcze w dniu zabiegu, zwykle po kilku godzinach od zakończenia zabiegu. Powrót do pełnej aktywności jest możliwy po 1-2 dniach. Rekonwalescencja trwa ok. dwóch tygodni, podczas których należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza. Ich zakres zależy przede wszystkim od przebiegu i obszaru wykonywania zabiegu. Specjalista zaleci noszenie specjalnej odzieży uciskowej, ewentualne przyjmowanie tabletek przeciwbólowych czy wykonywanie masaży limfatycznych, których celem jest zmniejszenie obrzęku oraz ułatwienie kształtowania sylwetki. W czasie rekonwalescencji należy też zrezygnować na pewien czas z obciążającego wysiłku fizycznego oraz korzystania z sauny i solarium. W ten sposób można uniknąć powikłań związanych z przeprowadzeniem tego zabiegu, takich jak na przykład przebarwienia skóry, opóźnione gojenie się ran, występowanie krwiaków i krwotoków czy zatorowość naczyń.
Kiedy wskazana jest liposukcja pleców i od czego zależy cena takiego zabiegu?
Liposukcja pleców to zabieg, którego cena zależy od kilku czynników. Taka metoda modelowania sylwetki wymaga pokrycia kosztów zarówno samej procedury, jak i konsultacji. Znaczenie ma też zakres wykonywanego zabiegu, a tym samym obszar ciała poddawanego liposukcji laserowej. Redukcja tkanki tłuszczowej z pleców odbywa się z reguły na dość dużym obszarze, co trzeba wziąć pod uwagę przy szacowaniu ostatecznego wydatku.
Wskazania do zabiegu
Podstawowym wskazaniem do takiego zabiegu jest występowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej na plecach, której usunięcie nie jest możliwe poprzez stosowanie diety redukcyjnej oraz wykonywanie ćwiczeń. Deficyt kaloryczny i odpowiednia aktywność fizyczna mogą pomóc w zmniejszaniu wagi, jednak nie zawsze pozwalają na wyeliminowanie całości zmagazynowanego tłuszczu. Tkanka tłuszczowa może być też nieproporcjonalnie rozmieszczona na plecach, przez co sylwetka sprawia wrażenie niesymetrycznej. Procedura ta jest wskazana również dla osób, którym zależy na wspomaganiu procesu odchudzania. W takim przypadku zabieg możemy przeprowadzić nie tylko na obszarze pleców, ale również innych rejonach ciała. Każda procedura musi być poprzedzona specjalistyczną konsultacją, która pozwoli na dokładną ocenę stanu zdrowia pacjenta oraz odpowiednie zaplanowanie wszystkich działań.
Przeciwwskazania do zabiegu
Do przeprowadzenia liposukcji laserowej występują pewne przeciwwskazania. Zabieg ten nie powinien być wykonywany u pacjentów, którzy zmagają się z chorobami układu oddechowego lub układu krążenia. Z procedury muszą też zrezygnować osoby z nieregulowaną cukrzycą lub niedoczynnością tarczycy. Do przeciwwskazań można ponadto zaliczyć występowanie żylaków czy zaburzeń krzepliwości. Warto przy tym pamiętać, że liposukcja z użyciem lasera nie jest przeznaczona dla osób z dużą nadwagą i otyłością. Zabieg ten stanowi optymalne rozwiązanie w modelowaniu pleców, a także innych obszarów ciała. Z procedury mogą więc skorzystać osoby, które zmagają się z umiarkowanie wysoką masą ciała oraz posiadają dostatecznie elastyczną i mocną skórę. Zabieg ten powinien być poprzedzony kompleksowymi badaniami, które pozwolą na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.