fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Usuwanie blizn po oparzeniach
Usuwanie blizn po oparzeniach

Usuwanie blizn po oparzeniach może się odbywać z wykorzystaniem różnych metod i technik, których zastosowanie sprzyja regeneracji skóry. Ślady powstałe wskutek nieszczęśliwego wypadku nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też mogą wywoływać dolegliwości fizyczne i duży dyskomfort psychiczny. W redukcji tego typu zmian stosuje się przede wszystkim specjalistyczne zabiegi, które bazują na różnego rodzaju zaawansowanych technologiach.

Spis treści:
Kiedy jest wskazane?
Regeneracja skóry
Jakimi zabiegami można je przeprowadzić?
Laseroterapia
Osocze bogatopłytkowe i komórki macierzyste

Kiedy wskazane jest usuwanie blizn po oparzeniach?

Laserowe usuwanie blizn po oparzeniu we Wrocławiu

Usuwanie blizn po oparzeniach jest zalecane zarówno w przypadku świeżych zmian, jak i tych już utrwalonych. W obu przypadkach niezbędne może być zastosowanie nieco innych rozwiązań. Zabiegi tego typu przeprowadzamy w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic, gdzie zawsze indywidualnie dostosowujemy przebieg terapii do potrzeb skóry pacjenta. Zmiany pooparzeniowe wymagają bardzo precyzyjnej diagnostyki i analizy, zwłaszcza pod kątem ich rodzaju oraz stopnia zaawansowania. W usuwaniu najbardziej problematyczne i wymagające są dojrzałe zmiany, w przypadku których zalecanym rozwiązaniem jest zastosowanie terapii łączonych.

Regeneracja skóry

Blizna po oparzeniu jest bardzo specyficzna, podobnie jak sam proces jej powstawania. Do jej uwidocznienia się dochodzi bezpośrednio podczas gojenia się rany, która stanowi konsekwencję poważnego uszkodzenia skóry. W procesie tym dochodzi do zmiany zarówno jej struktury, jak i kolorytu. Aby brzegi rany powstałej w wyniku oparzenia mogły się połączyć, następuje wytworzenie się łącznej tkanki włóknistej. Naturalne zmiany fizjologiczne zachodzące w tym procesie nie zawsze przebiegają prawidłowo. W wielu przypadkach blizna okazuje się bardzo widoczna, a tym samym trudna do wyeliminowania. Aby temu zaradzić, często konieczne jest skorzystanie z nowoczesnych metod regeneracji skóry.

Jakimi zabiegami można przeprowadzić usuwanie blizn po oparzeniach?

Usuwanie blizn po oparzeniach odbywa się z wykorzystaniem różnych metod zabiegowych, o których doborze decydują różne czynniki związane ze strukturą powstałej zmiany. Oprócz miejsca jej występowania na ciele, istotne znaczenie ma chociażby zabarwienie, zajmowana powierzchnia czy głębokość. Podstawę w procesie redukcji śladów po oparzeniach stanowi ocena stopnia ich dojrzałości. W praktyce dotyczy to przede wszystkim czasu, który upłynął od momentu powstania rany. W oparciu o dokładne analizy i konsultację z pacjentem możemy dobrać właściwą formę terapii, a także prawidłowo ją przeprowadzić.

Laseroterapia

Do redukcji tego typu blizn możemy wykorzystać różne formy laseroterapii. Zależnie od rodzaju wybranego systemu, proces stymulowania struktur skóry do regeneracji przebiega nieco inaczej. Do popularnych rozwiązań należy chociażby laser, który bazuje na technologii krótkich impulsów o wysokiej mocy. Urządzenie to działa w kilku trybach pracy, a emitowana przez nie wiązka fal trafia do bardzo głębokich warstw skóry i pobudza w ten sposób naturalne procesy naprawcze. Laseroterapia może też bazować na połączeniu wiązki światła i fal radiowych. W tym przypadku komórki są stymulowane do produkcji kolagenu i stopniowej odbudowy. Innym rozwiązaniem jest laser, który umożliwia dopasowanie intensywności energii i długości impulsu do grubości skóry. Jego działanie przebudowuje i wyrównuje strukturę skóry. W redukcji blizn stosuje się ponadto laser frakcyjny, którego system przesyła do skóry mikroskopijne impulsy i wywołuje mikrouszkodzenia, które są otaczane zdrową tkanką i inicjują procesy regeneracyjne.

Osocze bogatopłytkowe i komórki macierzyste

Blizny tego typu można zniwelować także osoczem bogatopłytkowym, które jest pozyskiwane z krwi pacjenta. W tym przypadku odnowa skóry następuje poprzez wstrzyknięcie preparatu regeneracyjnego w wybrany obszar. Zabieg ten pobudza produkcję kolagenu, poprawia ukrwienie i ułatwia odnowę tkanek. Innym rozwiązaniem może być skorzystanie z komórek macierzystych, których źródłem jest własna tkanka tłuszczowa pacjenta. Zmiany są wypełniane naturalnym materiałem biologicznym, uzupełniającym ubytki tkanek oraz wyrównującym ich strukturę. Tkanka tłuszczowa jest pobierana z wybranych obszarów ciała w procesie liposukcji, a następnie przeszczepiana w miejsce blizny poprzez lipotransfer. Komórki macierzyste produkują egzosomy, czyli zewnątrzkomórkowe pęcherzyki krążące w płynach ustrojowych i działające jako przekaźniki. Ich zadaniem jest pobudzenie procesów regeneracyjnych tkanek, a także zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny oraz tworzenia się nowych naczyń krwionośnych. Jako uzupełnienie terapii redukującej zmiany pooparzeniowe stosujemy naświetlenia lampą LED. Jej zadaniem jest przyspieszenie metabolizmu komórkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas