Przebarwienia po opalaniu należą do najczęściej spotykanych objawów nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Zmiany tego typu zwykle nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia, ale mogą wywoływać dyskomfort pod względem estetycznym. Do powstawania zmian tego typu dochodzi w wyniku procesów pigmentacyjnych, które zmieniają koloryt skóry. Aby pozbyć się tego problemu po opalaniu, można zrealizować specjalistyczny zabieg z zakresu medycyny estetycznej.
Spis treści:
Jak je zredukować laserem?
Systemy laserowe
Popularne technologie
W jaki sposób usunąć zmiany skórne?
Pozostałe procedury i metody terapeutyczne
Jak zredukować przebarwienia na skórze po opalaniu za pomocą lasera?
Przebarwienia na skórze po opalaniu mogą się uwidocznić praktycznie na całym ciele, w różnym zakresie, dlatego duże znaczenie ma odpowiednie dopasowanie i zaplanowanie terapii. Konsultacje pozwalające na dobór optymalnej formy zabiegu możesz odbyć w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic, gdzie korzystamy z różnych metod laserowych. Zmiany na skórze są spowodowane nadmierną aktywnością lub ilością komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny, czyli melanocytów. W przypadku zaburzenia procesu melanogenzy, w naskórku i głębokich warstwach skóry właściwej zaczyna się odkładać ciemniejszy pigment.
Systemy laserowe
Nowoczesne systemy laserowe znajdują zastosowanie zwłaszcza w przypadku redukcji zmian, które są spowodowane nadmierną pigmentacją w głębokich warstwach skóry. W zabiegach tego typu znajdują zastosowanie urządzenia emitujące wiązkę lasera, co prowadzi do koagulacji melaniny oraz zniszczenia komórek przeznaczonych do ich produkcji. Technologie z zakresu laseroterapii pozwalają tym samym na rozbicie cząsteczek ciemnego pigmentu, które są następnie samodzielnie wydalane przez organizm. Dobór konkretnej metody zależy od głębokości przebarwień oraz ich wieku, ponieważ poszczególne systemy różnią się sposobem działania i parametrami. Poprawa z reguły jest najbardziej zauważalna w przypadku depigmentacji, która jest dość płytka. Jeżeli zmiany utrzymują się na skórze dłużej, terapia musi być bardziej kompleksowa. Po użyciu lasera niezbędna jest też właściwa pielęgnacja obejmująca łagodzenie podrażnień i opuchlizny. Z zastosowaniem takich zabiegów wiąże się ponadto konieczność unikania podrażnień skóry, a tym samym rezygnacja z dalszego opalania czy używania mocnych peelingów.
Popularne technologie
Do często używanych urządzeń tego typu należy laser, który wytwarza fale o odpowiedniej długości i dysponuje dedykowanym skanerem. Posłoneczne zmiany skórne mogą być redukowane również laserem pozwalającym na usuwanie licznych zmian barwnikowych. Niektóre systemy w kontrolowany sposób uszkadzają komórki poprzez mikroskopijne impulsy i doprowadzają do złuszczania skóry, podczas gdy inne emitują wiązki termicznie rozbijające komórki razem z pigmentem. Laseroterapia doprowadza do ciemnienia i stopniowego zanikania zmian skórnych. Innowacyjne systemy tego typu są wyposażone w odpowiednie układy chłodzenia, co zwiększa komfort zabiegu. Część laserów umożliwia pracę na różnych długościach fali, dzięki czemu można zyskać większą precyzję penetracji napigmentowanych komórek oraz ułatwić ich rozkład. Nie bez znaczenia pozostaje korzystny wpływ na stymulowanie produkcji kolagenu i wygładzenie skóry.
W jaki sposób usunąć przebarwienia po opalaniu na twarzy, plecach i nogach?
Przebarwienia po opalaniu najczęściej uwidoczniają się na twarzy, plecach i nogach, ponieważ to właśnie te obszary ciała poddawane są najmocniejszej ekspozycji słonecznej. Aby je usunąć, możemy wykorzystać różne metody i łączyć je ze sobą. Do popularnych rozwiązań należy chociażby zastosowanie odpowiednich preparatów, które sprawdzają się również podczas pozabiegowej pielęgnacji domowej pod ścisłą opieką specjalisty. Istotne w takim przypadku będzie umiejętne dobranie substancji aktywnych o właściwościach depigmentacyjnych, przeciwstarzeniowych i antyoksydacyjnych. Preparaty tego typu można wykorzystać w redukcji nie tylko zmian posłonecznych, ale też hormonalnych, pozapalnych i innych znamion barwnikowych.
Pozostałe procedury i metody terapeutyczne
Za pośrednictwem odpowiednich metod depigmentacji można zredukować nawet najbardziej oporne i ciężkie przebarwienia. Preparaty wykorzystywane w takich zabiegach służą do terapii miejscowej, która zwykle trwa kilka miesięcy oraz obejmuje procedurę gabinetową w połączeniu z domową pielęgnacją. Pacjent musi w tym czasie postępować zgodnie ze wszystkimi zaleceniami i wskazaniami specjalisty, włącznie z przestrzeganiem ustalonego schematu stosowania poszczególnych środków. Zabiegi tego typu w dużej mierze opierają się na peelingach medycznych, których skład jest optymalnie dopasowany do rodzaju skóry. Z reguły preparaty zawierają różne kwasy i retinoidy, które pozwalają na złuszczanie naskórka i wyrównanie kolorytu. W peelingach medycznych stosowane są też antyoksydanty, takie jak witamina C i E. Nie bez znaczenia pozostaje udział substancji łagodzących podrażnienia, którymi najczęściej są wyciągi roślinne.