Spis treści
Na czym to polega?
Dlaczego skóra traci jędrność?
Wpływ kolagenu na skórę
Jakie zabiegi przywracają skórze jędrność?
Na czym polega ujędrnianie skóry twarzy?
Ujędrnianie skóry twarzy to jeden z podstawowych zabiegów przeciwstarzeniowych. Wiotczenie skóry, oprócz zmarszczek i przebarwień, jest bowiem jednym z głównych symptomów upływającego czasu. Zmiany widoczne są pod postacią tzw. nawisów skórnych w obszarze oczodołów, żuchwy, policzków i podbródka. Zabiegi ujędrniające działają najczęściej dwutorowo. Z jednej strony poprawiają doraźnie wygląd skóry, z drugiej – aktywują procesy odnowy kolagenu i elastyny, odpowiadających za jej jędrność, sprężystość i elastyczność.
Skąd biorą się zwiotczenia?
Ujędrnianie skóry to przede wszystkim przeciwdziałanie jej wiotczeniu. Z upływem czasu skóra staje się coraz cieńsza, a znajdujące się w niej włókna kolagenowe tracą swoją sprężystość. W efekcie rysy twarzy się zmieniają, owal twarzy traci wyrazistość, pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Procesy wiotczenia skóry rozpoczynają się już po 30 roku życia, choć jej stan zależy od predyspozycji genetycznych, trybu życia, pielęgnacji itd. Istnieje jednak kilka kluczowych czynników, mających wpływ na stan skóry, które mogą przyspieszyć procesy jej starzenia się.
Utrata kolagenu
Kolagen to białko fibrylarne, które występuje w kościach, stawach i ścięgnach, a przede wszystkim – w skórze, utrzymując jej młodość i nadając odpowiednią strukturę. Wraz z wiekiem organizm w naturalny sposób traci kolagen oraz inne białko – elastynę, odpowiedzialną za sprężystość i elastyczność skóry. Większość zabiegów ujędrniających, dostępnych w naszej klinice, ma za zadanie naprawić uszkodzone włókna kolagenu i zainicjować w skórze procesy jego produkcji.
Spadek wagi
Kiedyś mówiono, że w pewnym wieku należy wybrać pomiędzy gładką twarzą a szczupłą sylwetką. Dziś możemy się zgodzić, że utrata wagi powoduje pojawienie się „nadprogramowej” skóry, która ma tendencję do tworzenia nieestetycznych nawisów. Dotyczy to także twarzy, na której widoczne stają się skutki intensywnego odchudzania, zwłaszcza w dojrzalszym wieku. Na szczęście, wraz z rozwojem medycyny estetycznej zniknęła konieczność wyboru – o zgrabną sylwetkę zawsze warto dbać, a jędrnością skóry mogą zająć się nasi specjaliści.
Długotrwała ekspozycja na słońce
Długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe odpowiada za ok. 80% oznak przedwczesnego starzenia się skóry. Promieniowanie UV degeneruje włókna kolagenu i elastyny, powodując jej wiotczenie, zwiększa także podatność skóry na działanie wolnych rodników. Codzienna ochrona skóry kosmetykami z filtrem UV to absolutna konieczność w zapobieganiu wiotkości skóry.
Przewodnik po zabiegach ujędrniania skóry twarzy
Ujędrniane skóry twarzy niekoniecznie musi oznaczać interwencję chirurgiczną. Dysponujemy całą gamą nieinwazyjnych zabiegów, które skutecznie ujędrnią i uelastycznią skórę. Są one najczęściej nieinwazyjne lub inwazyjne w niewielkim stopniu, prawie bezbolesne i nie wymagają dłuższej rekonwalescencji. Efekty większości z nich pojawiają się stopniowo, w miarę jak struktury kolagenowe odbudowują się – trwa to nawet kilka miesięcy. Warto też podkreślić, że większość zabiegów odmładzających i regenerujących działa kompleksowo, poprawiając także gęstość i napięcie skóry. Poniżej koncentrujemy się na zabiegach, które ukierunkowane są stricte na ujędrnianie skóry.
Terapia kolagenowa
Skoro kolagen odpowiada za jędrność skóry, to jego aplikacja jest najbardziej oczywistym sposobem na przywrócenie jej sprężystości. Zabieg Nithya to mezoterapia z wykorzystaniem kolagenu typu I nowej generacji. Nakłuwanie skóry (mezoterapia) odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Celem podskórnego podania kolagenu jest uruchomienie w skórze procesu samoregeneracji, w efekcie czego ulega ona odmłodzeniu i odzyskuje elastyczność.
Liftingi
Lifting to zabieg polegający na uniesieniu i naciągnięciu zwiotczałej skóry. Liftingi nieinwazyjne czy inwazyjne w stopniu minimalnym są mniej uciążliwą alternatywą dla tradycyjnych zabiegów chirurgicznych, a przynoszą równie spektakularne efekty. Takim liftingiem jest np. biomodeling Profhilo, umożliwiający wymodelowanie dolnych partii twarzy i eliminację tzw. chomiczków za pomocą ostrzykiwania innowacyjnym preparatem z tzw. molekułą młodości. Z kolei liftingiem dedykowanym specjalnie zabiegom na powieki jest Plasma IQ – laserowa blefaroplastyka wykonywana za pomocą wiązki plazmy.
Ultradźwięki
Zabiegi wykorzystujące skoncentrowaną energię ultradźwiękową to sprawdzona metoda leczenia wczesnych oznak wiotczenia skóry twarzy, szyi i dekoltu. Zabieg taki ogrzewa skórę i stymuluje produkcję kolagenu, przywracając skórze jędrność i sprężystość, co pozwala odsunąć w czasie konieczność chirurgicznego liftingu skóry. W naszej klinice rekomendujemy m.in. ultradźwiękowe zabiegi Ulthera czy Ultrafomer III, przynoszące efekty zbliżone do chirurgicznych, ale całkowicie bezinwazyjne.
Pozwalają one wykonać kompletny lifting twarzy, szyi i dekoltu, skorygować opadające powieki, fałdy nosowo-wargowe, linię żuchwy i podbródek czy opadające kąciki ust. Na podobnej zasadzie działa też Utims A3, wykorzystujący innowacyjną technologię HIFU – ultradźwiękowe fale o bardzo wysokiej częstotliwości.
Fale radiowe (RF)
W zabiegach z falami radiowymi wykorzystuje się ich częstotliwość do ogrzewania skóry i wyzwalania produkcji kolagenu. Zabiegi z reguły nie powodują dyskomfortu, a skóra po nich nie wymaga rekonwalescencji. Na uwagę zasługuje Accent Prime, zaawansowana technologia, łącząca energię fal radiowych i ultradźwięków. Podczas zabiegu jednocześnie redukujemy nadmiar tkanki tłuszczowej (w zabiegach na ciało), a skórze przywracamy jędrność poprzez stymulację włókien kolagenowych.
Laser
Laser działa na włókna kolagenowe za pomocą wysokiej temperatury, powodując ich podgrzanie, a następnie skrócenie. Taki termolifting intensywnie pobudza tkanki do regeneracji, w efekcie czego tworzą się nowe białka fibrylarne. Wykorzystywany w naszej klinice np. nowoczesny, wielofunkcyjny laser Alma Harmony pozwala skutecznie poprawić teksturę skóry twarzy, wymodelować jej owal czy zniwelować bruzdy nosowo-wargowe.
Terapia osoczem bogatopłytkowym
Osocze bogatopłytkowe, pozyskane z krwi pacjenta, to naturalny preparat stymulujący odnowę i regenerację skóry. Jest to produkt autologiczny, o wysokim poziomie bezpieczeństwa, nie będący w stanie wywołać reakcji uczuleniowej. Preparat bogatopłytkowy wykorzystujemy podczas zabiegu Regeneris, zwanego także potocznie „wampirzym liftingiem”. Procedura ma formę mezoterapii lub zabiegu wolumetrycznego z wykorzystaniem pobranego od pacjenta osocza, która pobudza fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, przywracając skórze jędrność i elastyczność.
Jeżeli masz zamiar Twoja skóra potrzebuje radykalnego ujędrnienia, odwiedź naszą klinikę – nasz specjalista pomoże dobrać Ci najbardziej optymalne zabiegi dla Ciebie!